اخبار

تانزانیا مقصد اولیه سرمایه گذاری معدنی در آفریقا است.

لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادن

امتیاز کاربران

rating_star_blank لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادنrating_star_blank لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادنrating_star_blank لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادنrating_star_blank لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادنrating_star_blank لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادن
 

 dar-es-salam لزوم مبادله تجاری ایران و تانزانیا در حوزه معادن

 

تانزانیا از منابع فراوان معدنی برخوردار است. مهمترین منابع معدنی طلا، الماس، فلزات اساسی ( مانند نیکل، کبالت، مس) و سنگهای قیمتی ( مانند یاقوت سرخ(Ruby)، یاقوت کبود( sapphire)  و تانزانایت ) و معادن صنعتی ( مانند خاکستر سودا (soda Ash) ، کائولین، فسفات و سنگ آهن و ذغال سنگ ) می باشد. تانزانیا تنها منبع سنگ قیمتی تانزانایت است.

تانزانیا مقصد اولیه سرمایه گذاری معدنی در افریقا می باشد. این کشور محیط جغرافیایی جذابی برای سرمایه گذاری در بخش معدن بخاطر وجود:

  • پایگاه اطلاعاتی جامع جغرافیایی و زمین شناسی
  • در دسترس بودن نقشه های تپوگرافی و هوایی از کل کشور و عدم وجود سیاست تبعیض آمیز معدنی.

تانزانیا اکنون در نقشه بین المللی بخاطر منابع معدنی فراوانش از لحاظ سهم قابل توجهی از نظر تولید و ذخایر مطرح می باشد. از اواسط دهه 1980 که اصلاحات اقتصادی در تانزانیا صورت گرفته است درهای کشور بر روی سرمایه گذاری در بخش معدن برای شرکتهای داخلی و خارجی باز شده است. نتیجه این سیاستگذاری از حیث سرمایه گذاری در این بخش قابل توجه بوده است و مجوزهای بهره برداری معدن و مجوز های اکتشاف معدن صادره در سال 2008 ، 4980 مورد بوده است. بطور کلی سیاست تانزانیا در بخش معدن با هدف جذب، حمایت و تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در اکتشاف معدن، بهره برداری از معدن، عمل آوری و بازاریابی معدن می باشد. قانون معدن 1998 امنیت مدت اجاره سرمایه گذاران، بازگشت سرمایه و سود حاصله را تضمین می کند و در اخذ حقوق معدنی سیستم اداری و مقررات شفافی را ارائه می دهد.

تانزانیا سومین تولید کننده بزرگ طلا پس از افریقای جنوبی و غنا در قاره افریقا می باشد. از نظر سهم صادراتی بخش معدن با نرخ 3/17 درصد سریعترین بخش در حال رشد تانزانیا می باشد. ارزش صادرات بخش معدن از 14 میلیون دلار در سال 1996 به 5/995 میلیون دلار در سال 2008 افزایش یافت.

مرکز توسعه تجارت و صادرات سنگهای قیمتی برش شده و بعمل آمده دولت بمنظور ایجاد مرحله ای برای رشد صنعت ایجاد تراش و نقوش می باشد که بدین طریق کشور می تواند مهارتهای مورد نیازی که در حال حاضر کشور فاقد آن است را جذب کرده و توسعه دهد.

بخش ذغال سنگ و آهن

بخش های ذغال سنگ و سنگ آهن تانزانیا ظرفیت تولید 100-60 میلیون دلار در سال برای کسب درآمد حاصل از صادرات ذغال سنگ و تولید 400 مگاوات برق اضافی را دارد. پروژه های شناسایی شده شامل توسعه بیشتر ذخایر ذغال سنگ منطقه Kiwira  و Mchuchuma- Katawake  و نیز توسعه ذخایر سنگ آهن در منطقه Ligangaمی باشد. پتانسیل نیاز جهانی و منطقه ای برای این ذخایر بسیار مثبت ارزیابی شده است.

تانزانیا و کشورهای همسایه نیاز مبرمی برای توسعه منابع جدید انرژی جهت تامین نیازهای ملی و پروژه های صنعتی خاص خود را دارند.

نفت و گاز

عملیات اکتشاف گاز قابل ملاحظه ای در مناطق ساحلی جزیره Songo Songo،BayMnaziو Kimbiji  انجام شده است و بهره برداری تجاری برای تولید انرژی در جولای 2004 آغاز شد. بطور کلی در مجموع 35 عملیات اکتشافی و چاه حفر شد و اکثریت این چاه ها در بستر ساحلی بوده اند.

اکتشاف و بهره برداری از تمام منابع معدنی در کشور از جمله ذغال سنگ و نفت در حوزه مسئولیت وزارت انرژی و معادن می باشد. قانون ( اکتشاف و تولید ) نفت 1980، اکتشاف و بهره برداری از نفت را مدیریت می کند در حالیکه مرجع تنظیم انرژی و آب (EWURA) مسئول تنظیم انتقال گاز و نفت توسط لوله می باشد.

علائم جریان نفت در منطقه Tundau( در جزیره پمبا) ؛ Kilwa Masoko، امتداد رودخانه Luhoi؛ منطقه Mafiaو Makaraweدیده شده است. در عین حال علائم ماده لزج نفتی (bitumen) در منطقه Msimbati،Nyuni، Okuzaو جزیره Lathanدر اقیانوس هند و منطقه Wingayongoدیده شده است. از سوی دیگر گفته می شود که گاز طبیعی در منطقه Nyuruko(Msibati)، رودخانهLuhoiو در امتداد دریاچه Tanganyikaکه در چندین نقطه گاز از بستر دریاچه به سطح بالا جریان پیدا کرده، وجود دارد.

 

معادنی که از سال 1998 تا 2006 توسعه یافته اند...

 

معدن                                                          مواد معدنی                           آغاز بهره برداری

معدن الماس Williamson                            الماس                                    1940

معدن طلای  Golden Pride(Resolute)         طلا                                     1998

معدن طلای Geita                                       طلا                                     2000

معدن تانزانایت Merelani                             تانزانایت                               2000

معدن طلای Bulyabhulu                             طلا                                     2001

معدن طلای North Mara                          طلا                                       2002

معدن طلای Tulawaka                             طلا                                        2005

معدننیکل Kabanga                     نیکل              قرار است در سال 2011 شروع بکار کند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع معدنی صنعتی

تانزانیا دارای ذخایر قابل توجهی از منابع معدنی صنعتی نیز می باشد. این معادن شامل کائولین که در 30 کیلومتری دارالسلام قرار دارد و فسفات که در منطقه Manyaraقرار دارد می باشد.

زمینه ها و فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن

مواد معدنی-بخاطر مواد معدنی بسیار متنوع، فرصت سرمایه گذاری برای اکتشاف مواد معدنی و بهره برداری از معادن از طریق گرفتن زمین یا مشارکت در سرمایه گذاری مشترک با صاحبان فعلی حق بهره برداری از معادن وجود دارد.

بعلاوه سرمایه گذاری افزونتر بویژه در معادن سنگهای قیمتی و ساخت جواهرات( مانند حک نقوش، برش، پرداخت سنگهای قیمتی و غیره )و نیز عرضه خدمات معدنی مانند حفاری، مساحی و نقشه برداری ژئوفیزیک هوایی، خدمات آزمایشگاهی و پالایش سنگهای قیمتی وجود دارد. این فرصت ها شامل عرضه و یا بکارگیری تجهیزات در معادن بزرگ یا کوچک و نیز بهره برداری قراردادی می گردد.

نفت و گاز- فرصت های عالی برای اکتشاف و بهره برداری نفت و گاز از بستر سخت دریا و رودخانه ها وجود دارد. جریان نفت در منطقه Tundau، Kilwa Masoko، امتداد رودخانه Luhoi؛ منطقه Mafiaو Makaraweدیده شده است. همچنین علائم ماده لزج نفتی (bitumen) در منطقه Msimbati،Yumi، Okuzaو جزیره Lathanدر اقیانوس هند دیده شده است.

هکتارها زمین برای مذاکره جهت توافق بر اساس سهم تولید (PSA) از جمله در بستر Rufiji، بستر صخره ای داخل دریاچه های Rukwa  و Tanganyikaو بستر Ruhuhu’s Karooوجود دارد.

ردپای گاز طبیعی در منطقه Nyuruko(Msibati)، رودخانه Luhoiو امتداد دریاچه Tanganyikaدیده شده که نیازمند بررسی بیشتر و مهار آن می باشد.

ملاحظه:

 

  • بر اساس آمار های جدید، تانزانیا سومین کشور تولید کننده طلای افریقا می باشد که تولید طلا در این کشور از 9/40 تن در سال 2009 به 6/44 تن در سال 2010 افزایش یافته است. ارزش طلای تولید شده در تانزانیا در سال 2010 به 77/1 میلیارد دلار رسید که نسبت به 076/1 میلیارد دلار در سال 2009 افزایش خوبی را نشان می دهد. از اینرو معدن نقش اول را در صادرات و کسب درآمد ارزی برای این کشور بهمراه دارد. از لحاظ اشتغال نیز حدود 11000 نفر در معادن طلای این کشور مشغول بکار می باشند.
×

کانال دبیرخانه فرصتهای سرمایه گذاری استان خوزستان عضویت